A klímából fertőz a legionella

A klímaberendezések szaporodásával gyorsan terjed korunk egyik új betegsége, a legionellás tüdőgyulladás. Tavaly 50, az idén 150 megbetegedést észleltek. Súlyos szövődményeket, sőt halált is okozhat. Az orvosok nem ismerik fel időben, pedig ez a betegség speciális terápiát igényel. A szakember szerint a berendezések időnkénti tisztításával elkerülhető a baj.

A legionella mindenütt tenyésző vízi baktérium, elszaporodásának különösen kedvez a langyos, hosszú ideig álló víz. Az emberre akkor veszélyes, ha légárammal a tüdőbe jut. A levegő a vízzel együtt a baktériumot is szétszórja. A közönséges zuhany is okozhat hasonló jelenséget, de az igazi veszélyt a légkondicionáló berendezések jelentik. Tavaly 50, az idén már 150 legionellás tüdőgyulladást észleltek. - Ez a betegség többek között idegrendszeri szövődményekhez vezethet - tájékoztatta lapunkat dr. Kádár Mihály, az Országos Környezet-egészségügyi Intézet osztályvezető-helyettese -, halált is okozhat, főleg ha nem ismerik fel időben. A legionella vizeletből, vérből és köpetből is kimutatható, ám ahhoz, hogy az orvos elvégeztesse a megfelelő vizsgálatokat, gondolnia kell arra: a tüdőgyulladást ez a baktérium is okozhatja.

A klímaberendezések egyes típusai víz hűtésével állítanak elő hideg levegőt, ilyenkor a vizet szivattyú kerengeti a rendszerben. A klíma üzemszünete idején a medencében álló víz melegágya lehet a kórokozóknak, a bekapcsolás után a berendezés a levegőbe fújja őket. - A klímákat félévente-évente fertőtlenítőszerrel ki kell tisztítani, továbbá a szűrőket időnként feltétlenül ki kell cserélni - tanácsolja Zoltán Attila, a Klímaberendezéseket Gyártók és Forgalmazók Szövetségének elnöke -, ezzel megelőzhető a probléma. A gyártók a készülék leírásában, a forgalmazók az eladáskor, beszereléskor figyelmeztetik a berendezés használóját a működtetés szabályaira, a baktérium okozta gondokért az üzemeltetőé a felelősség.

Mivel a klímákat rendszerint nagyobb irodaházakban használják, tömeges fertőzés is elképzelhető. Eddig még csak szórványos eseteket észleltek. - Járványra, amelynek a hátterében a legionella állna, még nem volt példa - tudtuk meg Ring Péternétől, az ÁNTSZ közegészségügyi-járványügyi felügyelőjétől.


Megjelent a Népszabadságban