Klíma-túra

Miről ismerhető fel a szakszerelő?

Komoly problémát jelent a piac (és a fogyasztók) számára, hogy évente több olyan új márka jelenik meg az országban, ami rövid időn belül importőrt vált, vagy kivonul az országból. Importőreik nem gyári képviseletek, így szakember háttér nem kerül a termék mögé. Ezek a beszállítók - általában Kínában - a legalacsonyabb árszintű gyártótól vásárolnak és a legolcsóbb kereskedelmi láncokon, hipermarketeken keresztül értékesítik termékeiket. Ha a következő évben más gyártónál találnak olcsóbb terméket, akkor azzal a termékkel fognak jelentkezni ugyan annál a kereskedelmi láncnál.

Sajnos ezen a kereskedelmi útvonalon találkoznak a legalacsonyabb műszaki színvonalú termékek, a legképzetlenebb és legkevésbé felszerszámozott szerelők, a legszegényebb vásárlóerőt jelentő réteggel. Összegyűjtöttünk néhány tipikus hibát, ami a gyártó felén nem garanciális jellegű, és felmerülése esetén jelenleg nincs olyan szaktudású szervezet, aki elbírálná a pontos okot, megjelölné a költségviselőt és kötelezné az okozott kár megtérítésére, a hiba kijavítására.

Ha például a klímaberendezést nem savval tisztított, úgynevezett KS minőségű rézcsővel szerelik, akkor egy-két éven belül tönkre megy. De hasonlóan rövid élettartamra számíthatunk olyan berendezésnél, amelynek csővezeték rendszere nem kerül megfelelő idejű és nagyságú vákuum alá. Már a szakszerűtlen szállítás is a berendezés súlyos rongálódásához vezethet, s ha ráadásul a berendezést nem a terheléshez mérten választják ki, akkor várható élettartama jelentős mértékben csökken. Hamar tönkre megy az a berendezés is, amelyiket a felszerelés után nem tartanak megfelelő időszakonként karban. Ha a berendezésből elszökik a gáz, vagy nem a megfelelő mennyiségű gáztöltettel látták el, az azonnali meghibásodáshoz vezet.

Miről ismerhető fel a szakszerelő? Képesítéséről és szerszámairól. Az utóbbi árul el legtöbbet, mert annak a szerelőnek, akinek vákuumszivattyúja és gázlefejtő készüléke, valamint gáznyomás-mérői is vannak az már legalább egymillió forintot költött szerszámra, és így biztos, hogy nem alakalmi klímaszerelő. Csak ezekkel a szerszámokkal szerelhető szakszerűen a klímaberendezések vezetéke és csak a felsorolt szerszámokkal szerelt rendszer nem fog évek alatt lassan, de biztosan elsavasodni a csővezetékben maradt pára miatt.

A tanulság tehát az, hogy még a legolcsóbb megoldást választva is komoly beruházás elé nézünk, így akkor van esély jól dönteni, ha nem pánikszerűen rontunk be az első hipermarketbe, hanem komoly szakmai tapasztalattal rendelkező cégtől kérünk tanácsot.

Elindulnak és hűtenek

Sajnos a szakszerűtlenül szerelt berendezések is elindulnak és hűtenek. Gyakran az úgynevezett elsavasodás néhány évig is eltart, ez a rendszerben maradt szennyeződéstől, a túl-, vagy alultöltött hűtőközeg mennyiségétől függ. Egy biztos, a kedvezőtlen folyamatok megindulnak, és könyörtelenül előbb vagy utóbb tönkre teszik a készüléket.

A szakember szerepe azért is fontos, mert a hűtésre kiválasztott helyiség légköbméterének ismerete még nem elég ahhoz, hogy eldöntsük, milyen fajta és mekkora teljesítményű berendezés szükséges. Fontosabb szempont a szoba alapterülete, tájolása, az átmelegedő ablakfelületek nagysága, és az hogy általában hányan tartózkodnak a helyiségben, s milyen hőtermelő berendezések működnek ott. A rosszul megválasztott készülék nem biztosítja az elvárt hőfokot, ami a berendezés folyamatos túlterhelését fogja kiváltani, ezáltal csökken az élettartama, viszont nő a villanyszámla.

A kánikulai hőség leginkább talán a tetőterekben élők szervezetét teszi próbára, ha az épületek nincsenek kellően védve a napsugárzástól. A tetőterek klimatizálására is sokféle megoldás létezik, ám tervezői tudás vagy tapasztalat hiányában a méregdrága, de rosszul kiválasztott és elhelyezett klímaberendezések több százezer forintos kárt jelenthetnek, s nem utolsó sorban hosszan tartó, makacs megfázást. A jól megtervezett rendszer úgy hűt, hogy észre sem vesszük, és nem is halljuk, egyszerűen csak fokozódik a komfortérzet.

Gyakran hibás elgondolás, hogy a tetőteret egyetlen nagyobb teljesítményű klímaberendezéssel próbálják lehűteni, azonban a hideg csak a zárt tereket kezdi lehűteni, tehát a nyitva hagyott ajtó nem megoldás. Ha a lépcső nincs ajtóval lezárva, a hideg nagyobb fajsúlyánál fogva képes a legalsó szintig, adott esetben a pincéig "lefolyni", így a berendezéstől két méterre lévő szobában nem lesz érezhető a hűtés, viszont az alsóbb helyiségekben sem, mert a hideg lefelé történő utazása során felmelegszik. Ha a teret érő külső hőterhelés nagyobb, mint a klíma teljesítménye, akkor csak a felmelegedés gyorsaságát tudjuk fékezni, hidegebb nem lesz a helyiségben. S mivel nem érezni a hideget, ezért a felhasználó a legnagyobb ventilátorfokozatra állítja a berendezést, ami még így sem hűti le a lakás, de erős huzatot csinál, s komoly egészségkárosító hatása lesz.

A helyes megoldás

A megoldás tehát több készülékkel képzelhető el, s a hűtendő térhez kell méretezni a berendezéseket, ha lehet kis vagy közepes ventilátor-fordulatszám mellett, így azok huzatmentesen érezhető hűtést fognak produkálni. A klímaberendezést pontos helyét úgy kell kiválasztani, hogy oda fújja a levegőt, ahol huzamosan senki nem tartózkodik (ülőgarnitúra, ágy, étkezőasztal közelébe tehát nem ajánlott). Azonban fontos tudni, hogy ez a rendszer sem tökéletes. Főképp tetőtéri elrendezések esetén előfordulhat, hogy ha a szobák ajtajait becsukják, akkor a közös terek, mint a lépcsők, előszobák, közlekedők felmelegednek, és amint a hűtött és nem hűtött helyiségek között három-négy fok különbség érezhető, az komoly komfortérzet csökkenést okozhat.

A tanulság tehát az, hogy még a legolcsóbb megoldást választva is komoly beruházás elé nézünk, így akkor van esély jól dönteni, ha nem pánikszerűen rontunk be az első hipermarketbe, hanem komoly szakmai tapasztalattal rendelkező cégtől kérünk tanácsot.

Forrás: HG.hu